VŠE O DENTÁLNÍ HYGIENĚ

28.03.2023

Pravidelné návštěvy dentální hygieny by měly patřit k základní péči každého z nás. Jak často na dentální hygienu chodit? Co se tam děje a proč je to pro vás tak důležité? 

Dentální hygiena hraje v péči o zuby neméně důležitou roli jako zubní lékař. zatímco zubní lékaři napravují škody napáchané bakteriemi, dentální hygiena udržuje spolu s pacientem ústní dutinu v takovém stavu, aby toho k opravě bylo co nejméně. Cílem totíž nejsou opravované zuby a parodont, ale aby k těmto potížím nikdy nedošlo a naopak se tomu předcházelo. 

Co je dentální hygiena a proč je důležitá? Dentální hygiena má za cíl doplnit vaší domácí péči o chrup. Naučí vás jak se o ústní dutinu starat co nejefektněji a postará se o nečistoty, které si sami vyčistit nezvládnete. Při nesprávném či nedostatečném dochází k usazování zubního plaku, což vede ke vzniku zubního kamene a zánětu dásní, nebo dokonce k parodontoze a následně ztrátě zubů. Dlouhodobá přítomnost zubního plaku vede také k vzniku zubního kazu. Ústní dutinou to ale nekončí. Bakterie mohou postoupit do krve a rozšířit se tak do celého organismu, kde mohou způsobit další komplikace až po selhání orgánů.

Jak často chodit na dentální hygienu? Dospělý člověk by měl chodit na dentální hygienu 2x ročně. Návštěvu takmůžete spojit s preventivní prohlídkou u zubaře, kterou by měl každý z nás absolvovat taktéž 2x do roka. Onemocnění parodontu a nebo ztížené podmínky domácí ústní hygieny (rovnátka, implantáty) vyžadují návštěvy častější tedy 3x - 4x do roka. Děti by měly dentální hygienu navštěvovat ideáně již od 2 let. 

Jak návštěva dentálni hygieny probíhá? 

  1. Rozhovor a edukace. Nejprve se vás zeptám na vaše návyky v péči o dutinu ústní. Probereme jaké pomůcky používáte a jak často a jak dlouho si zuby čistíte. Pokud to je potřeba poradím vás s výběrem vhodných pomůcek a naučím vás správnou techniku. 
  2. Zhodnocení stavu ústní dutiny. Přistoupíme ke zmapování stavu vašich zubů, dásní a zhodnotíme úroveň vaší ústní hygieny. Zkontroluji, zda vaše dásně netrpí krvácivostí, což je znak probíhajícího zánětu. 
  3. Čištění. Dalším krokem je samotné očištění zubů od plaku a zubního kamene pomocí ručních nástrojů v kombinaci s použitím přístrojů, například ultrazvuku.  
  4. Leštění. Pískováním a nebo použitím speciálních past vám odstraním zabarvení zubu neboli pigmentaci. Povrch zubů je leštěn mikro-abrazivní pastou nebo práškem smíchanými s vodou až do přirozené barvy a lesku zubů.
  5. Fluoridace. Na závěr se provádí fluoridace, která vám na sklovině vytvoří permanetní ochranný film a slouží jako prevence vzniku zubního kazu.
  6. Když je vše v pořádku, objednám vás zase za půl roku. Pokud trpíte zubními komplikacemi a vaše ústní dutina vyžaduje rozšířené profesionální čištění, další návštěva vás bude čekat dříve.
  7. Jak se na ošetření připravit? Na ošetření se není třeba nijak zvlášť připravovat. Stačí když si na první návštěvu vyčistíte dutinu ústní tak jak je u vás běžné a ideálně s sebou na první návštěvu přineste vaše pomůcky dentální hygieny. 

Těším se na vás!